OGŁOSZENIE
O OTWARTYM KONKURSIE OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO
Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2024 r. poz. 1465, z późn. zm.), w związku z art. 11 ust.2 i art.13 ustawy
z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491, z późn. zm.), uchwały nr VII/38/2024 Rady Miejskiej w Jastrzębiu z dnia 28 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Jastrząb z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 r. zmienionej uchwałę Nr VIII/42/2024 z dnia 30 grudnia 2024 r.
Burmistrz Jastrzębia
ogłasza otwarty konkurs ofert
na realizację zadania publicznego w 2025 roku
przez organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące
działalność pożytku publicznego
- Rodzaj zadania:
Organizacja i koordynacja przedsięwzięć sportowych o zasięgu gminnym i ponadgminnym dla mieszkańców Gminy Jastrząb – prowadzenie drużyn piłki nożnej seniorów i juniorów.
- Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania: 60 000,00 zł.
- Zasady przyznawania dotacji:
- Podmiotami uprawnionymi do złożenia oferty są organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność statutową w danej dziedzinie.
- Zlecanie realizacji zadań publicznych w powyższym zakresie nastąpi w formie wspierania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie jego realizacji.
- Złożone oferty muszą spełniać wymagania wyszczególnione w art. 14 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491, z późn. zm.), być zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. (poz. 2057) oraz z Rocznym Programem Współpracy Gminy Jastrząb z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na 2025 r. określonym w Uchwale nr VII/38/2024 z dnia 28 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Jastrząb z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 r. zmienionej uchwałę Nr VIII/42/2024 z dnia 30 grudnia 2024 r.
- Wysokość przyznanej dotacji może być niższa, niż wnioskowana w ofercie. W takim przypadku wnioskodawca może przyjąć zmniejszenie zakresu rzeczowego zadania lub wycofać ofertę.
- Oferent ma obowiązek zapewnić wkład własny finansowy. Wysokość innych środków finansowych przeznaczonych na realizację zadnia nie może być mniejsza niż 10% wartości finansowej zadania.
- W trakcie realizacji zadania Zleceniodawca dopuszcza możliwość dokonywania przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów. Jeżeli dany koszt finansowany z dotacji wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nie jest równy z kosztem określonym w odpowiedniej pozycji z kalkulacji kosztów w przedłożonej ofercie, to uznaje się go za zgodny z kosztorysem, gdy zmiana w jednej pozycji nie przekroczy 20 %.
- Ze złożonych ofert wybrana zostanie najkorzystniejsza w trybie otwartego konkursu ofert przeprowadzonego w oparciu o przepisy ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, przy czym komisja może zdecydować o wyborze więcej niż jednej oferty. Z wybranym podmiotem zostanie podpisana umowa o realizację zadania publicznego i udzielona dotacja.
- Zadania publiczne powinno być tak zaprojektowane i realizowane przez Oferentów aby nie wkluczało osób ze specjalnymi potrzebami, zgodnie z tematyką zadania publicznego. Zapewnienie dostępności przez Zleceniobiorcę oznacza obowiązek osiągnięcia stanu faktycznego, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami jako odbiorca zadania publicznego, może w nim uczestniczyć na zasadzie równości z innymi osobami. W ramach realizacji zadania dopuszcza się umieszczanie w kosztach realizacji zadania w Kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego, kosztów związanych z zapewnieniem dostępności. Minimalne wymogi dostępności zawarte są w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2024r. poz.1411). W indywidualnych przepadkach dopuszcza się zapewnienie dostępu alternatywnego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. Informacja o spełnieniu tego warunku powinna być zawarta w części III Oferty pn: „Opis zadania „ pkt 3 Syntetyczny opis zadania”. Bez tej informacji oferta nie będzie spełniać wymogów formalnych.
- Złożona oferta musi zakładać osiągnięcie określonych celów i rezultatów.
Zakładając rezultaty we wnioskowanym zadaniu oferent musi wziąć pod uwagę, że rozliczenie dotacji odbywać się będzie w oparciu o weryfikację poziomu ich osiągnięcia – niezrealizowanie założonych rezultatów spowoduje konieczność zwrotu dotacji w części lub w całości. Mając na uwadze powyższe, zaleca się właściwe określenie rezultatów i wskaźników za pomocą których będą one weryfikowane. Nie należy określać ww. elementów oferty „na wyrost” ze względu na konsekwencje w tym zakresie.
Przykładowe wskaźniki rezultatów możliwe do osiągnięcia w trakcie realizacji zadania to:- liczba uczestników będących odbiorcami zadania;
- liczba usług/świadczeń udzielonych odbiorcom;
- liczba godzin przeprowadzonych zajęć;
- liczba wydarzeń/zajęć.
- Rezultaty zawarte w złożonej ofercie muszą być mierzalne i możliwe do weryfikacji. Monitorowanie osiąganych celów i rezultatów trwa przez cały czas realizacji zadania. Przykładowe narzędzia monitorowania to: listy obecności, sprawozdania osób zaangażowanych w projekt np. protokoły sędziowskie, zdjęcia, artykuły prasowe, faktury, umowy z podwykonawcami, oświadczenia itp.
- Burmistrz Jastrzębia unieważnia otwarty konkurs ofert, jeżeli nie złożono żadnej oferty bądź żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów zawartych w ogłoszeniu.
- Ze zgłoszonych ofert zostanie wybrana najkorzystniejsza w trybie otwartego konkursu przeprowadzanego w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Uruchomienie środków na realizację zadania nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Burmistrzem, a podmiotem którego oferta zostanie wybrana.
- Termin realizacji zadania:
- od dnia podpisania umowy do 31 grudnia 2025 r.,
- szczegółowe terminy i warunki realizacji zadania każdorazowo określone zostaną w umowie.
- Miejsce i termin składania ofert:
- Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z napisem pełnej nazwy oferenta i adresu oraz tytułu zadania w Urzędzie Miejskim w Jastrzębiu do dnia 24.03.2025 r. do godz. 1500.
- Do oferty należy dołączyć:
- kopię statutu potwierdzoną za zgodność,
- aktualny odpis z właściwego rejestru (ważny 3 miesiące),
- sprawozdanie merytoryczne za ostatni rok działalności.
- Dodatkowych informacji udziela Izabela Bodo, tel. (048) 628 48 73.
V. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert :
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 28.03.2025 r. w Urzędzie Miejskim w Jastrzębiu.
- Złożone oferty sprawdzone zostaną pod względem formalnym i merytorycznym, przez Komisję Konkursową powołaną przez Burmistrza Jastrzębia:
- posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący,
- Komisja obraduje w obecności co najmniej połowy jego członków,
- Komisja dokonuje oceny formalnej i merytorycznej.
- Ocena formalna ofert dokonywana jest przez członków Komisji i polega na sprawdzeniu kompletności i prawidłowości oferty :
- oferta jest uznana za kompletną, jeżeli:
- dołączone zostały wszystkie wymagane załączniki,
- załączniki spełniają wymogi ważności tzn. są podpisane przez osoby uprawnione,
- wypełnione zostały wszystkie pola oferty,
- oferta uznana jest za prawidłową gdy:
- złożona jest na właściwym formularzu,
- złożona jest w wymaganym w ogłoszeniu terminie,
- podmiot jest uprawniony do złożenia oferty,
- działalność statutowa podmiotu zgadza się z dziedziną zadania publicznego będącego przedmiotem konkursu.
- oferta jest uznana za kompletną, jeżeli:
- Oferty niekompletne (niespełniające powyższych kryteriów kompletności ofert) lub nieprawidłowe (niespełniające powyższych kryteriów prawidłowości) oraz złożone po terminie zostają odrzucone.
- Ocena merytoryczna ofert dokonywana jest indywidualnie przez członków Komisji na karcie oceny merytorycznej poprzez przyznanie określonej liczby punktów , biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- możliwość realizacji zadania publicznego – do 30 punktów,
- kalkulację kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania – do 20 punktów,
- proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób realizujących zadanie – do 30 punktów,
- udział środków finansowych własnych albo pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania – do 10 punktów,
- wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków – do 5 punktów,
- realizacje zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów uprawnionych, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadanie publiczne biorąc pod uwagę rzetelność, terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych środków – do 5 punktów.
W przedkładanej ofercie należy zawrzeć informacje merytoryczne, wiążące się bezpośrednio z wyżej wymienionymi kryteriami oceny oferty. Ocenę merytoryczną ustala się poprzez zsumowanie ocen indywidulanych członków Komisji biorących udział w ocenie danej oferty i wyliczenie średniej arytmetycznej dla poszczególnych ofert.
- Oferty, które otrzymają w ocenie merytorycznej poniżej 50 % punktów możliwych do uzyskania, nie otrzymają rekomendacji do dofinansowania.
- Komisja podejmuje decyzje większością głosów obecnych, w razie równej liczby oddanych głosów decyduje głos przewodniczącego.
- Udział w pracach Komisji jest nieodpłatny i jej członkom i uczestnikom nie przysługuje zwrot kosztów podróży.
- Komisja rozpoczyna działalność z dniem powołania i rozwiązuje się z chwilą wydania pisemnej opinii o celowości przyznania dotacji podmiotom biorącym udział w konkursie.
- Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej Komisja sporządza protokół końcowy, który zawiera następujące elementy:
- datę i miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia prac Komisji,
- imiona i nazwiska obecnych na posiedzeniu członków Komisji,
- liczbę zgłoszonych ofert,
- wskazanie ofert odpowiadających warunkom formalnym określonym w ogłoszeniu o konkursie ,
- wskazanie ofert nie odpowiadających warunkom formalnym określonym w ogłoszeniu o konkursie lub zgłoszonych po terminie,
- wyniki przeprowadzonego głosowania,
- wskazanie wybranych ofert, na które proponuje się udzielenie dotacji albo stwierdzenie, że żadna z ofert nie została przyjęta wraz z uzasadnieniem,
- podpisy obecnych na posiedzeniu członków Komisji.
- Protokół wraz z informacją o wynikach konkursu przedstawia się do zatwierdzenia Burmistrzowi Jastrzębia .
- Konkurs zostanie rozstrzygnięty do dnia 28.03.2025 r.
- Zatwierdzone prze Burmistrza Jastrzębia wyniki otwartego konkursu ofert ogłasza się niezwłocznie po wyborze oferty:
- na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Jastrzębiu;
- na stronie internetowej www.jastrzab.com.pl
- Ogłoszenie wyników w szczególności zawiera:
- nazwę oferenta,
- nazwę zadania publicznego,
- wysokość przyznanych środków publicznych.
- Każdy w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty.
VI Informacja o realizacji zadania publicznego tego samego rodzaju w roku poprzednim
W 2024 r. na zadanie publiczne z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu zrealizowano kwotę 40 000,00 zł.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Tomczyk Marek
- Data udostępnienia w BIP: 2025-03-03 20:37:47
- Informacja zaktualizowana przez: Tomczyk Marek
- Data ostatniej aktualizacji: 2025-03-27 13:23:31
- Liczba odsłon: 63
- Historia dokumentu: