POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 poz. 735 z późn. zm.) oraz art. 63 ust.1 i ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2021 r. poz. 2373 z późn. zm., zwanej dalej „ustawą ooś”) a także § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839), po rozpatrzeniu wniosku podmiotu pn. Polskie Instalacje Fotowoltaiczne Sp. z o.o. ul. Politechniczna 5, 05 – 110 Jabłonna,
postanawiam
- Nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na Budowie instalacji fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą techniczną, na terenie działek o nr ew. 27, 30, 31, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 230 w miejscowości Nowy Dwór, gmina Jastrząb, o mocy instalacji do 40 MW.
- Zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (zwanego dalej „raportem ooś”) powinien być zgodny z art. 66 ustawy ooś, szczególnie uwzględniając:
- Ocenę wpływu przedsięwzięcia na krajobraz, poprzez:
- określenie zasięgu przestrzennego prowadzenia analiz wpływu;
- wstępną ocenę ryzyka wystąpienia znaczącego oddziaływania na krajobraz ze wskazaniem wykorzystywanych danych i materiałów wyjściowych (opisowe i kartograficzne);
- określenie przyrodniczych i kulturowo – historycznych cech charakterystycznych krajobrazu oraz przejawów degradacji i dewastacji;
- ocenę wpływu na cechy charakterystyczne krajobrazu i ich wartość;
- ocenę wpływu wizualnego na zabytkowe wartości krajobrazu kulturowego;
- określenie działań ograniczających negatywny wpływ.
- Opis analizowanych wariantów, w tym proponowanego przez wnioskodawcę oraz racjonalnego wariantu alternatywnego, wariantu najkorzystniejszego dla środowiska wraz z uzasadnieniem ich wyboru oraz przeanalizowania wariantów lokalizacyjnych inwestycji.
- Opis elementów przyrodniczych środowiska (gatunki fauny, flory oraz siedliska przyrodnicze) objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko (nie mniej niż w pasie 100 m od granic działek objętych planowanym przedsięwzięciem), w tym elementów środowiska objętych ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r. poz. 916, zwana dalej „ustawą o ochronie przyrody”).
- Opis wyników inwentaryzacji przyrodniczej, przez którą rozumie się zbiór badań terenowych przeprowadzonych na potrzeby scharakteryzowania elementów środowiska przyrodniczego, wraz z opisem zastosowanej metodyki, w okresie dającym możliwość uzyskania miarodajnych obserwacji i wyników dla poszczególnych grup organizmów; wymagana dokumentacja powinna być sporządzona zgodnie z art. 66 ustawy ooś na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej, wykonanej podczas sprzyjających warunków pogodowych, w okresie wegetacji i rozrodu poszczególnych grup organizmów.
- Uzasadnienie proponowanego przez wnioskodawcę wariantu ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, a w szczególności na rośliny, zwierzęta – szczególnie na ptaki, płazy i drobne ssaki, siedliska przyrodnicze.
- Ocenę wpływu przedsięwzięcia na krajobraz, poprzez:
- Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko należy przedłożyć w 4 egz. wraz z ich zapisem w wersji elektronicznej. Zgodnie z art. 63 ust. 5a ustawy ooś, jeżeli w terminie 3 lat od dnia zawieszenia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, strona nie złoży raportu o oddziaływaniu na środowisko, żądanie wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie uważa się za wycofane.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Tomczyk Marek
- Data udostępnienia w BIP: 2022-06-27 20:57:46
- Informacja zaktualizowana przez: Tomczyk Marek
- Data ostatniej aktualizacji: 2022-06-27 21:01:48
- Liczba odsłon: 1136
- Historia dokumentu: